2016 Individual Awards and Honors


Longnecker Invitational

Men's Swimming Most Valuable Performer
Mitch Stahara, Westminster
Women's Swimming Most Valuable Performer
Megan Bilko, Grove City
Men's Diver of the Year
Josh Vasko, Washington & Jefferson
Women's Diver of the Year
Alexis Rectenwald, Chatham
Men's Swimming Coach of the Year
Rob Klamut, Westminster
Women's Swimming Coach of the Year
Dave Fritz, Grove City
Men's Diving Coach of the Year
Vic Galati, Washington & Jefferson
Women's Diving Coach of the Year
Charlie Hauser, Chatham

PAC

Men's Swimming Most Valuable Performer
Matt Baurle, Westminster
Women's Swimming Most Valuable Performer
Megan Bilko, Grove City
Men's Diving Most Valuable Performer
Josh Vasko, Washington & Jefferson
Women's Diving Most Valuable Performer
Alexis Rectenwald, Chatham
Men's Swimming Coach of the Year
Rob Klamut, Westminster
Women's Swimming Coach of the Year
Dave Fritz, Grove City
Men's Diving Coach of the Year
Vic Galati, Washington & Jefferson
Women's Diving Coach of the Year
Charlie Hauser, Chatham
Men's Team Sportsmanship Award
Grove City
Women's Team Sportsmanship Award
Chatham

AMCC

Men's Swimmer of the Year
Nick Kost, Penn State Behrend
Women's Swimmer of the Year
Gwen Lowery, Penn State Behrend
  Women's Diver of the Year
Kellie Rankin, Franciscan
Men's High-Point Award
Nick Roth, Penn State Altoona
Women's High-Point Award
Gwen Lowery, Penn State Behrend
Anna Watterson, Penn State Behrend
Men's Newcomer of the Year
Mark Patterson, Penn State Behrend
Women's Newcomer of the Year
Marissa Loro, Cabrini
Men's Coach of the Year
Ed Bahan, Pitt-Bradford (posthumously)
Women's Coach of the Year
Ed Bahan, Pitt-Bradford (posthumously)


Event Champions

Asterisk denotes Longnecker Invitational champion.

Event Conference Men Women
50
Freestyle
PAC *Michael Spencer, West (21.17) *Molly Gallant, GCC (23.76)
AMCC Nicholas Snyder, PSB (22.12) Maryn Horn, PSB (25.12)
100
Freestyle
PAC *Mitch Stahara, West (45.93) *Aurelia Sheehan, Chat (52.72)
AMCC Nicholas Snyder, PSB (48.30) Christina Melchiorre, Cab (55.55)
200
Freestyle
PAC *Mitch Stahara, West (1:41.27) *Maddie Bartrug, SVC (1:54.62)
AMCC Mark Patterson, PSB (1:45.79) Gwen Lowery, PSB (1:57.95)
500
Freestyle
PAC *Mitch Stahara, West (4:40.00) *Megan Bilko, GCC (5:01.33)
AMCC Nick Roth, PSB (4:46.42) Anna Watterson, PSB (5:34.84)
1650
Freestyle
PAC *Alex Bolen, SVC (16:36.54) *Megan Bilko, GCC (17:30.91)
AMCC Carey Behm, UPB (17:29.06) Anna Watterson, PSB (18:58.09)
100
Butterfly
PAC *Brad Kolesar, West (50.80) *Megan Douds, West (58.08)
AMCC Nick Roth, PSB (52.37) Gwen Lowery, PSB (1:01.66)
200
Butterfly
PAC *Jeremy Kim, GCC (1:54.38) *Megan Douds, West (2:07.71)
AMCC Nick Roth, PSB (1:54.45) Brooke Hagan, Cab (2:39.14)
100
Backstroke
PAC *David Peffer, West (51.50) *Sarah Sheldon, SVC (59.14)
AMCC Corey Koss, UPB (55.66) Allie Schneider, PSB (1:05.64)
200
Backstroke
PAC *David Peffer, West (1:52.27) *Cassaundra Trudel, SVC (2:11.51)
AMCC Mark Patterson, PSB (1:54.73) Allie Schneider, PSB (2:22.60)
100
Breaststroke
PAC *Matthew Baurle, West (56.06) *Megan Crutcher, GCC (1:06.16)
AMCC Victor Nguyen, PSB (1:00.53) Maryn Horn, PSB (1:14.58)
200
Breaststroke
PAC *Matthew Baurle, West (2:02.18) *Megan Smith, GCC (2:25.41)
AMCC Blair Carson, PSB (2:12.97) Kristin Owens, PSB (2:44.32)
200
Individual
Medley
PAC Xander Emili, SVC (1:55.71) *Kelly Kramer, SVC (2:10.56)
AMCC *Nick Kost, PSB (1:55.71) Gwen Lowery, PSB (2:13.70)
400
Individual
Medley
PAC Luke Simmons, West (4:11.22) *Megan Bilko, GCC (4:28.53)
AMCC *Nick Kost, PSB (4:06.73) Anna Watterson, PSB (5:15.21)
1-meter
Diving
PAC *Josh Vasko, W&J (450.35) *Alexis Rectenwald, Chat (484.35)
AMCC (no competitors) Kellie Rankin, Fran (311.10)
3-meter
Diving
PAC *Josh Vasko, W&J (396.45) *Alexis Rectenwald, Chat (492.40)
AMCC (no competitors) (no scored competitors)
200
Medley
Relay
PAC *Westminster
Austin Karper
Matthew Baurle
Brad Kolesar
Michael Spencer
(1:33.52)
*Saint Vincent
Sarah Sheldon
Grace Reynolds
Marissa Frollo
Ciara Lewis
(1:48.19)
AMCC Penn St. Behrend
Mark Patterson
Blair Carson
Nick Roth
Nicholas Snyder
(1:37.92)
Penn St. Behrend
Maryn Horn
Kristin Owens
Gwen Lowery
Jessica Wyckoff
(1:56.00)
400
Medley
Relay
PAC *Grove City
Dane Hoselton
Timothy Bergquist
Rhys Dickhudt
Josiah Vehrs
(3:30.06)
*Westminster
Kelsey Reott
Samantha Tower
Megan Douds
Anne Tillie
(3:58.60)
AMCC Penn St. Behrend
Mark Patterson
Victor Nguyen
Nick Roth
Nicholas Snyder
(3:33.07)
Penn St. Behrend
Maryn Horn
Kristin Owens
Gwen Lowery
Jessica Wyckoff
(4:12.85)
200
Freestyle
Relay
PAC *Saint Vincent
Jacob Davis
Xander Emili
Matt Tashima
Alex Bolen
(1:25.32)
*Saint Vincent
Maddie Bartrug
Cassaundra Trudel
Marissa Frollo
Ciara Lewis
(1:37.92)
AMCC Penn St. Behrend
Nicholas Snyder
Ty Elder
Nathan Wagner
Matt Myers
(1:29.47)
Penn St. Behrend
Maryn Horn
Jessica Wyckoff
Gwen Lowery
Allie Schneider
(1:41.46)
400
Freestyle
Relay
PAC *Westminster
Michael Spencer
Daniel Bogen
David Pletz
Mitch Stahara
(3:08.90)
*Saint Vincent
Hannah Barkey
Kelly Kramer
Marissa Frollo
Ciara Lewis
(3:34.61)
AMCC Penn St. Behrend
Nicholas Snyder
Nick Kost
Ty Elder
Nick Roth
(3:12.91)
Penn St. Behrend
Gwen Lowery
Maryn Horn
Allie Schneider
Jessica Wyckoff
(3:42.84)
800
Freestyle
Relay
PAC *Westminster
Mitch Stahara
Daniel Bogen
Griffin Nincke
David Peffer
(6:58.74)
*Grove City
Megan Bilko
Maddie VanDyke
Megan Smith
Abby Jank
(7:49.77)
AMCC Penn St. Behrend
Nick Roth
Mark Patterson
Ryan Siggins
Nick Kost
(7:14.18)
Cabrini
Christina Melchiorre
Allison Stein
Marissa Loro
Brooke Hagan
(8:43.29)


2017 PAC Championships